ידיעון עמותת חיל האויר

15 בפברואר  2012

 

לחברי העמותה שלום רב,

 

 

כנס שנתי 2011

הכנס השנתי נערך ב 15.12.11 והביא את סיפור הקמת בסיסי חיל האויר בנגב לאורך השנים.

הערב זכה לתגובות נלהבות.

     

    

            מח"א                                  מתכנסים                                    הרמטכ"ל מברך

 

     

" החברים של בני" בהופעה         נשיא העמותה מעניק מילגות          להקת חיל האויר

 

מפגש "כנפי זהב"

ביום שישי הקרוב (17.2) יערך מפגש של מועדון העסקים "כנפי זהב" של העמותה.

המפגש יערך הפעם בבסיס חיל האויר בפלמחים בשעה 10:00 ונארח את אריה מליניאק שירצה על "שבעה מפתחות למומחיות עיסקית".

עדין אפשר להרשם אצל רונה מזכירת העמותה בטל. 09-9510250.

 

מפגש אנשי הצפון

חברי העמותה בצפון עורכים את המפגש השנתי שלהם ביום רביעי בערב 22.2.12 במכללה הטכנולוגית של חיל האויר בחיפה (בית הספר הטכני).

אורח הערב יהיה נשיא העמותה אלוף (מיל) הרצל בודינגר.

 

מפגש ותיקים

ביום רביעי 29.2 יתקיים מפגש של קבוצת הוותיקים באודיטוריום בבית חיל האויר בהרצליה.

חברינו אלוף (מיל) ד"ר איציק בן ישראל ירצה בנושא הסייבר.

למפגש זה ההרשמה נסגרה האולם מלא.  

 

השמים אינם הגבול

במחצית ינואר נפתח הקורס החמישי של תוכנית "השמים אינם הגבול" בשיתוף עם חיל האויר.

חברת בואינג נותנת את חסותה לתוכנית.

זוהי תוכנית מנהיגות ליוצאי חיל האויר הצעירים, המקדמת אותם להשתלב בתפקידים משמעותיים בקהילה, בחינוך ובמגזר הציבורי.

 

ברכות לקורס 163

ברכות חמות לבוגרי קורס טיס מספר 163 שעמדו ברחבת המסדרים בסוף דצמבר 2011

עלו והצליחו.

 

 

מפקד חיל האויר הבא

 

ברכות מכולנו  לחברנו אלוף אמיר אשל עם ההודעה על בחירתו לתפקיד מפקד חיל האויר.

 

 

 

 

 

חורף נעים ולהתראות במפגשים

 

יעקב (ג'קי) שפורן

מנכ"ל העמותה

 

 

חדש בחיל האויר  
באדיבות אתר האינטרנט של חיל האויר

דצמבר 2012

יחידת הכיבוי המוטסת

שנה חלפה מאז אסון השריפה בכרמל, בעקבותיו הגיעו לארץ לראשונה מטוסי כיבוי אש. עם 150 שריפות, 1200 גיחות ו-500 שעות טיסה, יחידת הכיבוי האווירי ערוכה ומוכנה לכל תרחיש, ובקרוב גם עם מטוסים חדשים.

 

שבוע מלחמה בבסיס תל-נוף

לפעמים גם בבסיסים של חיל-האוויר נדרשים להסיט רגע את תשומת הלב מהאוויר ולהתמקד בקרקע. כך עשו חיילי בסיס תל-נוף, שתרגלו תרחישים קרקעיים, מספיגת טילים ועד לחדירה לשטח הבסיס. 

 

ראש להק מסוקים: "התרגול עם יוון ימשך"

שיתוף הפעולה עם יוון ממשיך. לאחר שכוחות האוויר התאמנו יחד בשטחי שתי המדינות, מפקד אווירית היבשה של יוון בא לביקור בארץ. גנרל קונסטנטינוס מניאטיס הגיע לבסיסי חיל-האוויר רמון ופלמחים, התאמן בסילומטור ה"ינשוף" והמריא על מסוק האפאצ'י .

 

בסיס רמת-דוד תירגל מתקפה ביולוגית
בסיס רמת-דוד לקח חלק משמעותי בתרגיל "להבה כתומה" של משרדי הביטחון והבריאות שהתקיים במחוז צפון. התרגיל בחן התמודדות עם אירוע ביולוגי חריף בתוך הבסיס . 

מבק"א מסכמת שנה

מפקדי הטייסות מכל הבסיסים הגיעו כדי לסכם את הלקחים מהשנה החולפת ולנסות למנוע את התאונה הבאה. המפקדים בחנו את תאונות העבר, נפגשו עם מפקד חיל-האוויר וחשבו יחד איך מתמודדים גם עם הצד המסוכן של השמיים.

 

אותות המופת בטיסה לטייסי מילואים
אות המופת בטיסה הוענק על ידי מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, לתא"ל (במיל') אבי ברבר, תא"ל (במיל') בני צוקר, אל"ם (במיל') שרגא יערי ואל"ם (במיל)  ניר לפידות. תעודת אות המופת בטיסה מוענקת לאנשי צוות-אוויר אשר סיימו את תקופת הטיסה הפעילה וצברו 25 שנות טיסה פעילות או יותר, בחיל-האוויר.  

חיל-האוויר האיטלקי הגיע לאימון בארץ
במשך שבועיים שהו אנשי חיל-האוויר האיטלקי בבסיס עובדה, וקיימו אימון משותף עם חיל-האוויר הישראלי. "זו כבר פעם שנייה שחיל-האוויר האיטלקי מגיע להתאמן בארץ. השנה גדל סדר הכוחות, ואיתו גם כמות המטוסים", אמר מפקד הטייסת האדומה, סא"ל א'. "בשנה שעברה הגיעו רק מטוסי הטורנדו להתאמן איתנו. השנה השתתף גם מטוס היורופייטר".

חמש יחידות בחיל זכו בפרס הרמטכ"ל

כמדי שנה, מעניק הרמטכ"ל פרס ליחידות מצטיינות מכל רחבי צה"ל. גם השנה חיל-האוויר לא נשאר מחוץ לתמונה, ולא פחות מחמש יחידות ניצבות בין המקומות הראשונים. בטקס שנערך אתמול כיכבו: טייסת "הפטישים", ביסל"א, בסיס נבטים, חצור ושדה-דב .

 

חיזוק שת"פ עם ארה"ב לקראת תרגיל ה-AC

מפקד האוויריה השלישית, גנרל פרנק גורנס, ביקר בסוללת כיפת ברזל, עבר הדמיות קרב וביקר בסוללת חץ. מטרת הביקור: שיתוף פעולה צבאי מוצלח יותר בין ישראל וארה"ב, והכנה לתרגיל משותף.

 

ינואר  2012

מעל 600 חרדים התגייסו לשח"ר כחול
פרויקט שח"ר (שילוב חרדים) כחול נפתח בחיל-האוויר בשנת 2007, ומאז פתיחתו כבר הספיקו להתגייס כ-600 חרדים לשורות החיל ולהשתלב בכ-20 מקצועות במערך הטכני. התחשבות מצד המפקדים וכבוד הדדי הם המפתח להצלחת הפרויקט ש-65% אחוז מהמשתתפים בו הם גברים נשואים, ומחציתם הם אבות לילדים. 4 שנים לאחר תחילתו של הפרויקט כבר משרתים בחיל עשרה קצינים בוגרי התוכנית, ומעל ל-90% מהמשוחררים מצאו תעסוקה בתחום הטכנולוגי בתום השירות הצבאי.

4 מכונאים מוטסים חדשים
שבוע חגיגי בטייסת "ציפורי המדבר": קודם הגיעו טייסי המסוקים שזה עתה קיבלו כנפיים, ועכשיו סיימו את ההכשרה גם מכונאים מוטסים חדשים, שיצטרפו לכל המשימות המבצעיות של מערך המסוקים. 

שיתוף פעולה עם הירוקים
בסיס רמת-דוד נצבע לאחרונה ירוק, ולא רק בגלל הגשם אלא גם בעקבות ביקורם של לובשי המדים הירוקים.  אל הבסיס הגיעו מפקדים ממגוון יחידות מילואים של חיל היבשה, ליום השתלמות קרב. המטרה המרכזית של היום היא להכשיר את אנשי המילואים לפעילות משותפת עם מערך הקרב של חיל האוויר.

פרויקט "יסעור 2025" מתקדם
הפרויקט שמטרתו להאריך את חיי מסוקי היסעור עד שנת 2025 לפחות מתקרב לסיומו. המערכות החדשות שהותקנו במסוקים הפכו כעת למבצעיות, והטייסים לומדים כיצד להפעילן בתצורה הסופית של המסוק המשודרג.

 פברואר 2012

חיל האויר במרחב הסייבר
בכירי חיל-האוויר התכנסו לדבר על מרחב הסייבר. בין היתר דנו על האיומים
, הסיכונים וגם לא מעט על ההזדמנויות שהתחום טומן בחובו. החזון של חיל-האוויר הוא ליצור עליונות ולפתח יכולות גם במרחב החדש, ובעיקר להגן על המערכות הקיימות מפני איומי הסייבר בשיתוף גופי המודיעין וההגנה בסייבר בצה"ל.

בית ספר חדש למנהיגות בחיל האויר
במסגרת בית-הספר שנפתח במכון בירושלים, נבנתה תוכנית פיתוח אישית לכל המפקדים בחיל-האוויר, אשר תלווה אותם לכל אורך השרות בחיל. ברוח החיל, מעמיד ביה"ס את האדם במרכז. לאור זאת, כלל תהליכי הפיתוח ממוקדים בהעצמתו של האדם המפקד, על מנת לאפשר לו להתמודד טוב יותר עם המציאות אותה הוא פוגש בדגש על אתגרי הפיקוד והמנהיגות
.

 

מפקד חדש לבסיס תל נוף (12.2)
מפקד בית-הספר לטיסה לשעבר, תא"ל תומר בר, נכנס לנעליים חדשות: מפקד תל-נוף. את הפיקוד הוא מקבל מתא"ל עמיקם נורקין, ראש להק אוויר הבא.