ידיעון עמותת חיל האויר
29.5.2013

לחברי העמותה שלום רב,


ערב מורשת "מערך המסק"ר" 6 ביוני 2013 
ההרשמה לערב המורשת שיערך בסיס חיל האויר בפלמחים בעיצומה.
לפרטים הקש כאן.
לקבלת כרטיסי הזמנה לאירוע נא להתקשר לרונה מזכירת העמותה בטל. 09-9510250


עמותון
לאחרונה שלחנו בדואר את העמותון החדש.
לעיון בעמותון הקש כאן.
 

מפגש מועדון העסקים כנפי זהב
חברי מועדון העסקים בעמותה, יתארחו במכון ויצמן ברחובות ביום שישי  7.6.13 .
לפרטים והרשמה נא להתקשר לרונה מזכירת העמותה בטל. 09-9510250

מפגש עם הבדואים בנגב
ב 2 ביולי יאורגן סיור ומפגש עם הבדואים בנגב.
פרטים והרשמה יפורסמו בקרוב.

בברכה,

יעקב (ג'קי) שפורן
מנכ"ל העמותה

------------------------------------------------------------------------
חדש בחיל האויר 
באדיבות אתר האינטרנט של חיל האויר

פברואר  2013 

סוף עונת הסרבלים: מדים חדשים לטכנאים
הסרבל האופייני של הצוותים הטכניים בחיל-האוויר עומד לפנות את מקומו לטובת מדים חדשים, במטרה לשפר את תנאי העבודה של הטכנאים ולהקל עליהם. "פיתחנו ביגוד חדש, המותאם בדיוק לצרכי המערך הטכני. היחידות מחכות לכך בכיליון עיניים"

גדנ"ע אויר
אחרי שכבר כמעט והפכה לנחלת ההיסטוריה, תנועת הנוער המיתולוגית של חיל-האוויר חוזרת - הפעם במתכונת חדשה. גדנ"ע אוויר, שהוקם לראשונה בשנות ה-50 תחת השם "גדודי נוער תעופתיים" וגידל במהלך השנים דורות של טייסים, שוב יאפשר לבני נוער לדאות בשמיים ולהכיר את הזרוע האווירית של ישראל.
בגרסה המודרנית של הגדנ"ע יחליפו את קבוצות החניכים כיתות בתי-ספר, אשר יגיעו לאורך השנה לימי הדרכה על תעופה, מורשת וערכים בבית חיל-האוויר בהרצליה.


היישר מארה"ב: מכ"ם משופץ ל"פטריוט"
בפרויקט ייחודי שיפצו תעשיות אמריקאיות מכ"ם פטריוט של חיל-האוויר הישראלי, אשר הגיע לכאן לפני יותר מ-20 שנה במהלך מלחמת המפרץ. "השיפוץ הגדיל את אורך החיים של המכ"ם ואת האמינות שלו. נוספו לו 30 שיפורים טכניים", מסבירים במטה חיל-האוויר

מרץ

הזוכה באליפות החיל בכדורסל: בסיס הטכני
בגמר אליפות הכדורסל המסורתית של חיל-האוויר קטפה נבחרת בסיס הטכני את תואר האלופה לשנת 2013, זו השנה השנייה ברציפות. "חיל-האוויר תמיד מנצח, והיום ניצחו הטובים ביותר מבינינו"

טייסת "אבירי הזנב הכתום" חוגגת 60
מורשתה של טייסת "אבירי הזנב הכתום" יכולה למלא את דפיו של ספר עב-כרס: מפתיחת הטייסת בראשית שנות ה-50 היא הספיקה להחליף כמה וכמה כלי-טיס, סמלים ושמות, להשתתף במלחמות ישראל ולקבל לידיה את מטוס הקרב החדש ביותר בשורות חיל-האוויר, מטוסי ה"סופה" (F-16I).

ממש כמו פעם: מפקדי רמת-דוד חזרו הביתה
בצעד בטוח נכנסו מפקדי העבר של בסיס רמת-דוד בשערי הבסיס המוכר להם כל-כך. בדיוק כמו אז הם עלו על סרבלי טיסה, סיירו בין טייסות הקרב והתרשמו מהמשך הדרך שבה צעדו גם הם. "תמיד טוב לחזור הביתה"

לראשונה בחיל: לוחמים חרדים בבסיסי הדרום
כ-30 חיילים חרדים התגייסו לראשונה אל "פלגת הנגב": יחידת לוחמים המגינה על בסיסי הדרום מפני ניסיונות חדירה ויוצאת לפעילות גם ביהודה ושומרון. "זו משימה לאומית. לחיל-האוויר יש את המחויבות לעשות הכל כדי שהחיילים ישתלבו באופן הטוב ביותר"

קצינים "ירוקים" הוכשרו למשימת סיוע אווירי
לאחר שהתגבשה בצה"ל ההבנה כי יש להכשיר קצינים "ירוקים" להפעלת סיוע אווירי, פתח חיל-האוויר בהכשרות לקצינים מכוחות היבשה, על מנת שיכירו את כלי הטיס וידעו כיצד להיעזר בהם בקרב. "בידיכם היכולת לקחת את החטיבה שלכם למקום אחר"

אפריל

רשמית: סוללה חמישית סדירה ל"כיפת ברזל"
הסוללה החמישית של "כיפת ברזל", אשר הוקמה באופן מואץ תוך כדי מבצע "עמוד ענן", סיימה אימון הקמה ארוך ויסודי והופכת כעת באופן רשמי לסוללה מבצעית במערך. "מדובר באתגר גדול ובאחריות רבה", אומרת מפקדת הסוללה

מפקד חיל-האוויר הגרמני בישראל
לראשונה מאז נכנס לתפקידו, נחת בישראל מפקד חיל-האוויר הגרמני, גנרל קארל מולנר. מלבד פגישות עם בכירי החיל, יכיר הגנרל מולנר את התעשיות הביטחוניות וייבחן רכישת מוצרים ישראלים. "נמשיך להרחיב ולפתח את מערכת היחסים עם ישראל"


קצינים חדשים הצטרפו לשורות חיל-האוויר
אחרי תהליך ארוך של הכנה, קורס בבה"ד 1 והשלמה חילית, קיבלו מעל מאה צוערים את הדרגות הכסופות והפכו לקצינים החדשים ביותר בחיל-האוויר. "אתם יוצאים לדרך תובענית. כוונו גבוה ושאו את החיל מעלה מעלה"

כ-97 אלף מבקרים הגיעו לבסיסי חיל האוויר
תחזיות מזג-האוויר שניבאו קור וגשמים לא הצליחו לעצור את מאות הישראלים שהחליטו לחגוג את יום העצמאות ה-65 בבסיסים הפתוחים של חיל-האוויר, שנפתחו לקהל הרחב. תערוכות כלי טיס, מטסים מיוחדים, הופעות חגיגה שכולה כחול, ולבן

"אדיר": כך יקרא מטוס ה  F-35
מטוס ה-F-35, החמקן שצפוי להביא לחיל-האוויר את בשורת הדור החמישי של מטוסי הקרב, זכה סוף-סוף לקבל שם עברי: "אדיר", כינוי המעיד על יכולותיו. בשנים הקרובות תקום טייסת אדירים ראשונה בבסיס נבטים

השמשון יוצא לטיסה ראשונה
עוד מהלך לקראת הגעת השמשון: מטוס השמשון (הרקולס J) הראשון, עליו הוטבע לפני כחודש סמל חיל-האוויר הישראלי, ביצע טיסה ראשונה בשמי ארה"ב. הוא צפוי לנחות בארץ בשנת 2014, אז יותקנו עליו המערכות הישראליות

מטוס ההדרכה החדש של חיל-האוויר: "לביא"
בשנת 2014 צפוי מטוס ההדרכה האיטלקי (M-346) להחליף את מטוסי ה"עיט" (סקייהוק) הותיקים ולשנות את פני הדרכת הטיסה בחיל. בחיל-האוויר מתחילים בתהליך העלייה: המטוס החדש זכה לשם עברי - "לביא"

מאי

פרסום ראשון: בית חדש לקורסי הצניחה
צנחנים, הכירו את ביתכם החדש: בבסיס נבטים עומלים לאחרונה על הקמת משטח הצנחת צנחנים בתוך שטחי הבסיס. הבוקר נערך פיילוט הצנחה ראשון, ובסוף התהליך יעברו מרבית ההצנחות הצה"ליות לבסיס הדרומי. המהלך עתיד לחסוך בעלויות אימוני הצניחה

שר הביטחון בביקור ראשון בחיל-האוויר
הרמטכ"ל, מפקד חיל-האוויר ופורום המפקדים של חיל-האוויר אירחו החודש את שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בבסיס חיל-האוויר בחצרים. הסיור החל בסקירות מבצעיות והיכרות מעמיקה עם יכולות החיל. השר, שנחשף מקרוב לחיל-האוויר כבר בהיותו רמטכ"ל, התעדכן בהתפתחות היכולות, נפגש עם פורום המפקדים ושמע על האתגרים העומדים בפניהם.

חיל-האוויר יפתח שעריו לניצולי השואה
פרוייקט מיוחד בחיל-האוויר: בחודש הבא יפתחו השערים בבסיסי החיל עבור ניצולי שואה שיוזמנו להכיר את החיל הכחול מקרוב. "הקשר בין ניצולי השואה לבין חיל-האוויר טבוע בנו עמוק"


מיפן עד ארגנטינה: יובל לטייסת "ענקי המדבר"
טייסת "ענקי המדבר" חוגגת חמישה עשורים של פעילות, בהם היא הספיקה "לראות עולם" ולטוס למגוון רחב של משימות: מסיוע הומניטרי ועד חילוץ בני ערובה. לכבוד חגיגות היובל, הכירו את הטייסת שהטביעה חותמה מיפן ועד ארגנטינה

הלוחמים החדשים של יחידת החילוץ והפינוי
בוגרי מחזור מ' יכולים לענוד את סיכת החתול בגאווה: אחרי שנה וחצי של הכשרה, הצטרפו לוחמים חדשים ליחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669). בטקס, העניק להם מפקד חיל-האוויר את הסיכה עם סמל היחידה. "אתם ראויים להימנות עם הטובים שבטובים"


ביקור ראשון של טייסי חיל-האוויר התאילנדי
חיל-האוויר התאילנדי הוא אחד מהחילות עמם שומר חיל-האוויר על קשר הדוק: לפני כחצי שנה הוטסו שניים מטייסי חיל-האוויר לביקור בבסיסי חיל-האוויר התאילנדי, ואילו החודש נערך ביקור הגומלין כשמשלחת אנשי צוות-אוויר תאילנדיים הגיעו לביקור בבסיסי חיל-האוויר הישראלי