ידיעון עמותת חיל האויר
7 לספטמבר  2014
 

לחברי העמותה שלום רב,

מפגש כנפי זהב עם תא"ל עמיקם נורקין, רמ"ט ח"א
ביום שישי הקרוב, 12.9.2014 יתארח תא"ל נורקין במועדון העסקים כנפי זהב של עמותת חיל האויר וירצה על "התאמת מבנה ח"א לפעילות המבצעית והקמת "להק מבצעי אויר" וכן תובנות מרכזיות ממבצע "צוק איתן".
לפרטים והרשמה לכנס הקש כאן או התקשר למזכירות העמותה בטל.  09-9510250.

ערב מורשת "מבצעים ארוכי טווח" תל נוף 19.6
באמצע מבצע "שובו בנים", התקיים ערב המורשת בהשתתפות כ -  1000 איש ובמעמד מפקד חיל האויר.
את הערב הנחה חברנו סא"ל מוטי חבקוק
 


           
מפקד חיל האויר, אלוף אמיר אשל                   נשיא העמותה אלוף (מיל) הרצל בודינגר
 

      
        המנחה סא"ל מוטי חבקוק                                        להקת חיל האויר


 
                                                עוד רגע מתחילים


מפגש מועדון טייסת 120
ביום חמישי האחרון,  4.9.2014 נערך ערב מורשת טייסת 120 בבית חיל האויר בהרצליה.
מפגש מרגש בין ותיקים לסדירי הטייסת.
לקראת האירוע הסתיימה הפקת ספר "יובל לענקי המדבר" שחולק למשתתפים.
הספר פורסם באמצעות עמותת חיל האויר.
 

 

   
 

ספרים חדשים
רכס הוא נכס
חברנו סא"ל (מיל.) גדי רכס, איש מערך התחזוקה, פירסם לאחרונה ספר קורות חיים המשלב בתוכו את תקופת שרותו רבת השנים בחיל האויר.
 

המעוניינים בספר יתקשרו לגדי רכס טל. 0542112261 

 

גיבורים רגילים
ספרו של חברנו תא"ל (מיל) אמיר השכל.
הספר מתחלק לשלושה חלקים:
החלק הראשון עוסק בייחודיות התופעה של חסידי אומות העולם.
החלק השני הוא חלק היסטורי שעוסק באירועים בגרמניה החל מעלייתו של היטלר לשלטון ועד תבוסתה. חלק זה חיוני כדי להבין את המציאות שבה פעלו החסידים הגרמנים. בחלק זה ניתוח המאפיינים של 525 החסידים הגרמנים והשוואה בין ההצלה בגרמניה, פולין והולנד.
בחלק השלישי שישה סיפורים של חסידים גרמנים כאשר ביקשתי לבחון את הבתים שבהם הם גדלו, אירועים משמעותיים בחייהם וכמובן מעשה ההצלה.
 

את הספר ניתן להשיג בפניה ישירה אלי באמצעות מייל: haskel1@bezeqint.net
או בנייד: 054-6652548  מחיר הספר במסירה ישירה 50 ₪. במשלוח בדואר 60 ₪.
 


זאת מלחמה !
ספרו של חברנו סא"ל (מיל') יאיר דוד,
הספר מספר את סיפורה של המלחמה הגדולה כפי שנראתה בעיניו של סבו, פאול זלפלד, שלחם בה בשורות צבא הגרמני.
בדברי ההקדמה לספר כתב האלוף (ד') עמוס ידלין בין השאר:
"מי מאתנו שהעריך שהמלחמות בהם נטל חלק היו קשות וארוכות, כל מי שחשב שהוא מבין את זוועות המלחמה, את חוסר התכלית שבה, את זעקות הפצועים, את חרחור הגוססים, את הקור, הרעב, הגז הרעיל, הבוץ והרטיבות, הצחנה, פגזי הארטילריה, הניתוק מהבית והלבן בעיניים של החיים והמתים כשיסיים ספר זה יחוש שכנראה איננו מבין דבר ועליו לכייל מחדש ולהגדיר באופן שונה לגמרי את מושג הלם הקרב".
ניתן לרכוש את הספר במחיר של 90 ₪ בחנויות הספרים, או בהוצאת 'פרדס' במחיר של 80 ₪, כולל דמי משלוח, באתר האינטרנט: pardes.co.il או בטלפון: 04-8641939.
 

בברכה,
 

יעקב (ג'קי) שפורן
מנכ"ל העמותה

חדש בחיל האויר 
באדיבות אתר האינטרנט של חיל האויר

יוני
מוכנים להמריא: בוגרי קורס 168 קיבלו כנפיים
בתאריך 26.6.14 בוגרי קורס-הטיס 168  הפכו ללוחמי צוות-אוויר מן המניין. על רחבת המסדרים בחצרים, מול יקיריהם, הם קיבלו את כנפי-הטיס עליהן עמלו בשלוש השנים האחרונות.

יולי
מבצע "צוק איתן"
חיל האויר מבצע תקיפות בעזה, כיפת ברזל מיירטת רקטות, מסוקים מפנים נפגעים בשיתוף עם 669 ומטוסי איסוף המודיעין כל הזמן באויר.

למרות המצב הבטחוני: ה"לביא"
על רקע מבצע "צוק איתן" וצלילי מטוסי התקיפה בשמי בסיס חצרים, נחתו ב 9.7.14  זוג מטוסי "לביא"(M-346)   שהגיעו מוארזה שבאיטליה. מטוסי ההדרכה החדשים של חיל-האוויר. "זהו רגע היסטורי עבור חיל-האוויר ותחילתו של מערך אסטרטגי", אמר מפקד בסיס חצרים, תא"ל טל קלמן במהלך מפגש מצומצם שנערך בבסיס לרגל קבלת המטוסים. "המטוס הזה עתיד להכשיר את האנשים שבעוד כמה שנים יהיו אמונים על הגנת המדינה".
הם מביאים עמם שינוי מהותי בהכשרתם של דורות טייסי ונווטי הקרב הבאים של חיל-האוויר ובתפיסת ההדרכה של החיל כולה.


"כוכב" בשמיים: הרמס 900 מבצעי
במסגרת מבצע "צוק איתן" החל לראשונה ה"כוכב"  מבית "אלביט מערכות" לבצע פעילות מבצעית, בשל יכולתיו המיוחדות. קליטתו הואצה במיוחד ומאז השבוע הראשון ללחימה הוא טס ללא הפסקה ומבצע את משימותיו בהצלחה.


מוכן להמראה: "ברק 074" חוזר להילחם
שנה וחצי לאחר שסטה ממסלולו ואילץ את הטייס והנווט לנטוש, מטוס ה"ברק 074" חזר בסוף יולי  לאוויר וכבר המריא לגיחה מבצעית מוצלחת ברצועת עזה. חזרתו לטייסת הוקדמה בעקבות מבצע "צוק איתן"

אוגוסט
"דורסי הלילה" חוגגים 44: הרגעים הגדולים
גניבת המכ"ם המצרי, כיבוש החרמון והנחתת 200 לוחמי יחידות מיוחדות בעומק בקעת הלבנון. לכבוד יום הולדתה ה-44 של טייסת מסוקי ה"יסעור", שפעלו גם ברצועת עזה במסגרת "צוק איתן".


מתעצמים: מטה מבצעי חדש לחיל-האוויר
בצל הפסקת האש נפתח ביום חמישי המטה המבצעי החדש של חיל-האוויר. לראשונה מאז מלחמת יום-הכיפורים, נעשה שינוי משמעותי במבנה החיל שמטרתו לשפר את יכולותיו המבצעיות. 
המטה המבצעי בחיל-האוויר אחראי על תכלול, תכנון והפעלת כל הפעילות המבצעית של החיל. מאז מלחמת יום-כיפור לא חלו שינויים משמעותיים במטה בעוד חיל-האוויר התפתח והשתנה ללא הכר, עד היום. "בחלוף ארבעה עשורים אנו ניצבים שוב באותה נקודה, אך הפעם לא מתוך משבר, אלא מתוך נקודת עוצמה של חיל שגדל ומתפתח", אמר ראש להק-אוויר, תא"ל עמיקם נורקין, שהוביל את תהליך ההקמה. "שקדנו שנתיים על ניתוח הצרכים ודרכי הפתרון, הגדרנו, תרגלנו והיום יוצאים לדרך", אמר בנאומו מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל.
בראש המטה המבצעי יעמוד תא"ל תומר בר, מפקד בסיס תל-נוף לשעבר.
 

תא"ל עמיקם נורקין נכנס לתפקיד הרמ"ט
תא"ל עמיקם נורקין אשר שימש עד לאחרונה כראש להק אוויר נכנס ב - 12.8.14 לתפקידו החדש כראש מטה חיל-האוויר (רמ"ט). תא"ל נורקין מחליף את תא"ל חגי טופולנסקי אשר עתיד לעלות לדרגת אלוף ולכהן כראש אגף כוח אדם.

מחלצים בכל מצב: 20 שנות "ינשוף"
מסוקי ה"ינשוף" שהשתתפו בכמאה פינויים במהלך מבצע "צוק איתן" סוגרים החודש שני עשורים. עם עבר שכולל עיטורי צל"ש הרמטכ"ל ועתיד שצופן בחובו איחוד גיאוגרפי ושיפורי מערכות, אפשר להיות בטוחים שגם השנים הבאות תהינה מלאות פעילות עבור הטייסות

צולפים במטרה: שיפור לסוללת "יהלום"
סוללת ה"יהלום" השוכנת בבסיס פלמחים ויירטה שני כטב"מים במהלך מבצע "צוק איתן" זכתה לאחרונה לשדרוג משמעותי. מערכת "צלף" אשר מאפשרת זיהוי של מטרות נכנסה לפעילות ותאפשר הפללה מהירה ובטוחה יותר